reklama

WYSZUKIWARKA ARTYKUŁÓW
Korzystając z poniższych suwaczków wybierz interesujący zakres wieku dziecka (miesiące lub rok powyżej 1 roku życia) aby wyszukać artykuły opisujący zagadnienia z tego zakresu

poniedziałek, 19 października 2009 21:54

Co potrafi trzylatek?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
U dziecka trzy lata to już poważny wiek, Twoje dziecko umie coraz więcej. Na pewno nie raz zastanawiasz czy rozwija się prawidłowo. Od zaprzyjaźnionych mam słyszysz co potrafią ich pociechy i przekładasz to na swoje dziecko.

Pamiętaj, że nie jest dobrą metodą porównywanie dzieci ze sobą, każde z nich ma inne predyspozycje i nieco inaczej się rozwija. Co zatem powinien umieć trzylatek? Czy powinnaś się martwić, jeżeli Twój maluch nie posiadł jeszcze jakiejś umiejętności? Aby uspokoić twoje obawy i pomóc ocenić rozwój takiego dziecka,  postaramy się podać uogólniony schemat, co powinien umieć „przeciętny” trzylatek.Trzylatek: Umie się porozumiewać. Trzylatek już bez problemu umie się komunikować, chociaż nie zawsze używa do tego reguł gramatycznych. Potrafi opowiedzieć o problemie oraz zakomunikować swoje potrzeby, używając do tego prostych zdań.  Niektóre trzylatki to prawdziwe gaduły, umieją zadawać pytania, opowiadać o sobie. Zdarza się jednak, ze niektóre z nich mało mrowią. Jeżeli chcesz popracować nad mową dziecka, sama do niego dużo mów. Jeżeli chce ci cos powiedzieć pozwól mu na to i nie zgaduj w jego myślach. Rozmawiając z dzieckiem używaj mowy dorosłych, nie zdrabniaj lub nie używaj „słówek” dziecka. Postaraj się aby dużo przebywało z innymi dziećmi, to jeden z lepszych sposobów aby uczyło się poprawnie  porozumiewać z rówieśnikami. Jeżeli maluch nie mówi wcale lub ma kłopoty z wypowiedzeniem slow, udaj się z nim koniecznie do logopedy.  z innymi.

Jest bardzo ruchliwy i sprawny fizycznie. Trzylatki to prawdziwy wulkan energii i trudno za nimi nadarzyć. Dzieci w tym wieku są coraz bardziej sprawne ruchowo. Biegają, podskakują i psocą – takie są prawa tego wieku. Oczywiście jedne dzieci są sprawniejsze, inne mniej, jednym zamiast fikołków większą radość sprawia np. kolorowanie obrazków. Wszystko zależy od temperamentu dziecka. Mimo tego  bardzo ważne jest, aby  wspierać rozwój ruchowy swojego dziecka i zachęcać go do aktywności. Przecież ruch to zdrowie!!! Większość trzylatków potrafi już: jeździć na trzykołowym rowerku, zejść i wyjść po schodach. sprawnie  omijać przeszkody, kopać i rzucać piłkę., biegać, korzystać z urządzeń na placu zabaw, skakać na jednej nodze, kręcić się wokół własnej osi….

Umie się koncentrować. Większość dzieci w tym wieku umie się skoncentrować przez kilkanaście minut na danej rzeczy, ale nie zawsze.  Jest to podyktowane przede wszystkim tym, na ile zainteresuje go dana czynność. Jeżeli coś nie sprawi mu przyjemności szybko to porzuci – takie zachowanie jest zupełnie normalne. Zresztą trzylatki szybko się nudzą i łatwo rozpraszają. Problem pojawia się, gdy dziecko ma widoczny problem z koncentracją  i wydaje się wciąż rozproszone. Należy się wówczas zastanowić nad przyczyna jego zachowania, może po prostu nie ma odpowiednich warunków, aby się skupić. Nawet dorosłemu człowiekowi przecież trudno czytać książkę, gdy np. jest za głośno. Postaraj się zminimalizować wszelkie czynniki, które mogą dziecko dekoncentrować. Chwal go też często, gdy wykona jakąś czynność do końca, pochwały podbudowują i zachęcają do dalszych czynów. Dobrym ćwiczeniem na koncentracje jest czytanie dziecku bajek, czytaj wiec jak najwięcej.
 
Jest bardzo ciekawy. Trzylatek uwielbia przyglądać się wszystkiemu a niekiedy zadawać pytania i wysłuchiwać na nie odpowiedzi. Ma coraz lepsza pamięć i o wiele więcej zapamiętuje. Zna przeznaczenie większości urządzeń w domu i jest nastawiony na współpracę.  Bardzo lubi „ świat” dorosłych i chętnie ich naśladuje. Mama może mieć już przy sobie małą gosposie, która buszuje po garnkach, a tata prawą rękę w małych domowych naprawach. Dziecko przez naśladownictwo o wiele łatwiej przyswaja sobie nowe umiejętności, pozwalaj mu więc bawić się w „dorosłych”.

Umie się sam ubierać Większość trzylatków podejmuje już próby samodzielnego ubierania się. Zna już przeznaczenie pewnych części garderoby i wie gdzie należy je założyć. Nadal jednak potrzebuje pomocy ze strony dorosłych, wiec nie martw sie, gdy jeszcze nie potrafi się samodzielnie ubrać. Pamiętaj, ze trzylatek umie już ubrać skarpetkę ale zapięcie guzików może być już problemem. W żadnym wypadku nie popędzaj i nie krytykuj dziecka, gdy cos mu nie wyjdzie – chwal go nawet za najmniejsza próbę jaką podejmie w tym kierunku. Wykaż się dużą cierpliwością i pomagaj, gdy tego potrzebuje, ale nie wyręczaj. Maluch musi ćwiczyć, aby opanować tą sztukę. Aby ułatwić mu ubieranie, wybieraj dla niego proste ubrania np. spodnie na gumce.

Umie korzystać z toalety. To najwyższy czas, aby maluch pożegnał się z pieluszką. Niektóre dzieci stosunkowo szybko przyswajają sobie umiejętność korzystania z toalety. Niektóre natomiast wola stary sprawdzony sposób, czyli pieluszkę. Jeżeli Twoje dziecko nie umie jeszcze korzystać z nocnika, ćwicz z nim tą umiejętność: Jeżeli zdarzy mu się wpadka nie krytykuj go – to zupełnie normalne. Trzylatek tez może mieć problem w nocy, dlatego możesz mu zakładać wtedy pieluszkę. Trzylatek też powinien umieć myc sam ząbki oraz ręce – jeżeli tego nie robi, przypominaj mu o tym. Takie czynności powinny wejść mu w nawyk.

Samodzielnie zjada posiłki. Malec powinien wiedzieć, ze posiłki je się przy stole. Powinien też sprawnie posługiwać się łyżką i widelcem oraz samodzielnie pic. Oczywiście ma prawo się przy tym ubrudzić czy wypuścić kawałek jedzenia na podłogę. Pozwól mu na samodzielność i nie wyręczaj go, tylko z tego powodu, ze na obrusie będzie plama. Jedzenie powinno być też przygotowane w ten sposób, aby malcowi było łatwiej go zjeść, czyli małe kawałki. Jeżeli maluch nie chce jeść, nie zmuszaj go. Nie goń za nim po całym pokoju i nie wpychaj w niego na siłę. Takie zachowanie wcale nie nauczy go samodzielność.

Rozwój intelektualny trzylatka.
Maluszek ma coraz lepszą pamięć i jest w stanie zapamiętać większość rzeczy. Zdarza się, ze niektóre z nich umieją liczyć, znają literki., kilka piosenek i wierszyków. Ale wcale tego jeszcze nie muszą!!! Nie zmuszaj dziecka do uczenia się alfabetu, jeżeli nie ma na to ochoty, ma na to jeszcze czas. Większość trzylatków umie też powiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka. Dzieci w tym wieku rozróżnią już  pojęcie teraźniejszości, przyszłości i umie  przewidywać  konsekwencji swojego działania. Twój maluch powinien też radzić sobie z układaniem kilkuelementowych puzzli oraz odróżnianiem podstawowych kolorów. Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać należy go wspierać i pomagać, ale nigdy wyręczać.

Artykuły powiązane

 • Dziecko
 • Anemia u dzieci
  Skąd wiadomo, że to anemia? Objawy, które powinny zaniepokoić każdego rodzica to:
 • Przyszłe Mamy ze Stalowej Woli dopisały!
  Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, który przybliża ją do jednej z ważniejszych ról w życiu - bycia mamą. Oczekiwanie na narodziny dziecka to przede wszystkim etap przygotowań, ale również czas na pokonanie własnych obaw i niepokojów.
 • Mama wraca do pracy
  Powrót do pracy i pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi może na pierwszy rzut oka wydawać się trudne. Ale… Nie popadajmy w panikę – miliony kobiet doskonale dają sobie z tym radę. Ty także sobie poradzisz. By zminimalizować stres własny i malucha wystarczy się odpowiednio przygotować. Dobra organizacja czasu, wsparcie najbliższych oraz wiara w swoje możliwości to podstawa sukcesu.
 • Rady dla mamy niejadka
  Oto najważniejsze zasady, które powinna zapamiętać i stosować mama każdego niejadka:
  • Regularność - przerwy pomiędzy posiłkami powinny być stałe i niezbyt długie
  • Jakość - w każdym posiłku powinny się znaleźć produkty odpowiednie do wieku i zalecane w schemacie żywienia, który dostajemy wraz z książeczką zdrowia dziecka.
  • Intensywność smaku – należy unikać potraw o zbyt intensywnym smaku. Jedzenie nie powinno być zbyt słone, słodkie czy kwaśne.
  • Wygląd - dzieci również „jedzą najpierw oczami”. Maluszka nie zainteresuje posiłek składający się z białego ryżu, białej ugotowanej piersi z kurczaka i surówki z białej kapusty. Na pewno większy apetyt wyzwolą 
Zaloguj się, by skomentować