Skala APGAR, co określa?

Skala APGAR służy do określenia czynności życiowych u dziecka tuż po porodzie. Ocena stanu zdrowia i czynności życiowych noworodka rozpoczyna się od 0 punktów do 10 punktów.

Jak możemy interpretować uzyskane przez nasze nowo narodzone dziecko punkty w skali APGAR?

Kiedy noworodek uzyska od 0 do 3 punktów, jego stan określa się jako niestabilny i dziecko będzie wymagało natychmiastowej pomocy lekarskiej. Punktacja od 4 do 7 świadczy o średniej, dostatecznej kondycji niemowlęcia. Jeżeli z kolei dziecko uzyska od 8 do 10 punktów, jego stan określany jest jako bardzo dobry.

Jaka jest procedura badań czynności życiowych u noworodka i jakie czynności życiowe lekarz bierze pod uwagę?

Badanie jest powtarzane (gdyż stan dziecka bardzo szybko zmienia się tuż po porodzie). Najpierw wykonuje się je w pierwszej minucie życia, później w trzeciej, piątej oraz dziesiątej.

Jeśli chodzi o badane czynności życiowe, wyróżniamy tutaj: oddychanie, tętno (prawidłowe tętno wynosi około 100 uderzeń na minutę), odcień skóry niemowlęcia (który powinien być różowy), reakcję noworodka na bodźce (polega to na tym, iż lekarz wprowadza cewnik do nosa maluszka) oraz stan napięcia mięśni u dziecka (dziecko nie powinno być bezwładne).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj