Higiena jamy ustnej u najmłodszych dzieci — co warto wiedzieć?

Każdy doskonale wie, że o zęby dbać trzeba, by były zdrowe a uśmiech piękny. Nie każdy rodzic ma jednak świadomość, że o higienę jamy ustnej dziecka trzeba zacząć już w pierwszych dniach jego życia. Choć maluszek nie ma jeszcze ząbków, lecz odpowiednie czyszczenie dziąseł, ma istotny wpływ na florę bakteryjną jamy. Co jest potrzebne do higieny jamy ustnej u najmłodszych? Oto kilka podpowiedzi.

Jak dbać o higienę jamy ustnej u najmłodszych?

  • Jak pielęgnować jamę ustną u noworodków i dlaczego jest to tak istotne?
  • Higiena jamy ustnej u niemowlaków – kiedy warto kupić pierwszą szczoteczkę?
  • Wybór produktów do higieny jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej u noworodka — czyli kiedy zacząć myć zęby dziecku?

Choć dzieci rodzą się bez zębów, jednak już w okresie ciąży powstają zawiązki zębów mlecznych, które po urodzeniu się mineralizują i kształtują. Zarówno mleko mamy, jak i mleka modyfikowane stosowane u dzieci, które nie mogą być karmione piersią, zawierają cukier. Jest on niezbędny dla rozwoju maluszków, jednak resztki mleka pozostające w buzi, czy na dziąsłach stanowią doskonałe źródło pokarmu dla bakterii wywołujących próchnicę. Istotny jest fakt, że bakterie te uszkadzają również kształtujące się w dziąsłach ząbki, zanim te się uwidocznią. Brak właściwej higieny jamy ustnej sprzyja również rozwojowi pleśniawek. Są to zmiany grzybicze powstające u noworodków i niemowląt na błonach śluzowych. Dlatego właściwa higiena jamy ustnej u najmłodszych dzieci, jest tak istotna.

U noworodków pielęgnacja jamy ustnej powinna być przeprowadzana przynajmniej raz dziennie przed snem. Najprostszym sposobem czyszczenia dziąseł, jest zastosowanie gazy lub delikatnej pieluszki wielorazowego użytku, które trzeba zmoczyć i nawinąć na palec. Następnie delikatnymi ruchami oczyścić wnętrze buzi, delikatnie masując dziąsła. Taka pielęgnacja, nie tylko oczyszcza jamę ustną, lecz również przyzwyczaja dziecko do czyszczenia przyszłych ząbków.

Jak dbać o zęby niemowlaka – czyli kiedy kupić pierwszą szczoteczkę?

Pierwsze zęby wyrzynają się u dzieci między 6 a 11 miesiącem życia. Już wcześniej jednak można u niemowlaka czyścic jamę ustną odpowiednimi do tego celu produktami. W ofercie sklepu Bébé Concept znajdziesz szeroki wybór past i szczoteczek do higieny jamy ustnej dla najmłodszych https://www.bebeconcept.pl/collections/dziecko-kapiel-pielegnacja-higiena-jamy-ustnej.

U niemowląt warto już zacząć stosować pierwsze szczoteczki. Na początku można wybrać specjalne szczoteczki na palec. Wykonane z silikonu spożywczego lub medycznego, nie zawierają szkodliwych substancji i możne je dokładnie myć i czyścić po każdym użyciu. Jest to praktyczne rozwiązanie pośrednie, między stosowaną na początku gazą a szczoteczką na trzonku.

Dobrym rozwiązaniem dla niemowlaka jest również pierwsza szczoteczka z gryzakiem. Jej forma jest dostosowana do małych rączek dziecka. Może więc wygodnie ją trzymać. Wypustki na jej powierzchni stymulują zmysły dziecka, a malutka główka szczoteczki idealnie pasuje do małej buzi niemowlaka. Taka szczoteczka z pewnością ułatwi maluchowi oswojenie się z klasycznymi szczoteczkami i ułatwi codzienne mycie ząbków.

Jak wybierać produkty do czyszczenia zębów mlecznych zależnie od wieku?

Dbanie o higienę jamy ustnej u najmłodszych dzieci jest niezwykle istotne. Bakterie próchnicze bowiem, nie tylko niszczą zęby mleczne, lecz również mogą się łatwo przenieść na zalążki zębów stałych. W takiej sytuacji wyżynające się zęby stałe będę już zakażone próchnicą, przez co od razu będą słabsze i będą wymagać leczenia. Co więcej, regularne dbanie o czystość zębów pomaga dzieciom uczyć się prawidłowych nawyków.

Zadanie to ułatwiają produkty specjalnie opracowane i dostosowane do potrzeb i wymagań najmłodszych.  Pierwsze szczoteczki, o których pisaliśmy wcześniej, można zastąpić już nawet u rocznych maluchów klasycznymi modelami na trzonku. Będą pomagać uczyć się dzieciom w wyrabianiu prawidłowych nawyków higienicznych. Szczoteczki do nauki mycia zębów wykonane są z wysokiej jakości materiałów z delikatnym włosiem, które nie drażni dziąseł. Dodatkowo specjalne tarczka pod główką szczoteczki zabezpiecza przed zbyt głębokim włożeniem jej do buzi.

Równie istotny jest wybór pasty do zębów. Dla najmłodszych do szczotkowania zębów sprawdzą się pasty bez sztucznych barwników, oparte na składnikach naturalnych z odpowiednią dawką fluoru, nieprzekraczającą 1000 ppm. Ilość pasty stosowanej przy codziennym myciu zębów powinna być maleńka.

Do codziennej pielęgnacji jamy ustnej sprawdzą się również nici dentystyczne, a także dla nieco starszych dzieci szczoteczki soniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj