Czas na pierwszą spacerówkę. Wybieramy najlepszy wózek dla maluszka, ale nie oseska

Jeśli przygotowując wyprawkę zdecydowaliście się na zakup wózka głębokiego, to już po kilku miesiącach czeka Was kolejny wydatek w postaci spacerowego wózka. Oczywiście jest to model przeznaczony dla dzieci stabilnie siedzących i trzymających główkę, mimo że może rozkładać się nawet do pozycji leżącej. Zatem na taki wózek można zdecydować się najczęściej po 6 miesiącu życia, ale u wcześniaków czy dzieci wolniej rozwijających się może być to czas nieco późniejszy. Dziś spróbujemy zastanowić się czym charakteryzuje się najlepsza spacerówka dla dziecka.

Po pierwsze: rodzaj stelaża i kół ma znaczenie

Na samym początku trzeba zwrócić uwagę na rodzaj stelaża, a mamy tu do wyboru kilka możliwości. Pierwszą z nich jest stelaż stalowy. Jest on najcięższy. Znacznie lepszym wyborem jest stelaż aluminiowy. Takie wózki są nawet dwukrotnie lżejsze od stalowych. Najnowocześniejsze są wózki na stelażu karbonowym. Ten jest najlżejszy. Niektóre wózki mogą mieć również przynajmniej karbonowe elementy, np. rączkę, to również wpływa na nieco mniejszy ciężar. Najlżejsze są tzw. parasolki. Taki spacerowy wózek może ważyć mniej niż 6 kg. Najcięższe spacerówki ważą nawet 2,5 raza więcej czyli ok. 15 kg. Zatem różnica jest znaczna. Trzeba jednak jasno sobie powiedzieć, że bardzo lekkie wózki z pewnością mają nieco gorszą amortyzację i gorzej sprawdzają się na nierównym terenie. Tutaj znaczenie ma również rodzaj kół, a często w parasolkach stosowane są koła piankowe. Większość spacerowych wózków ma pompowane, ale te najdroższe mogą mieć również koła bezdętkowe. Są one odporne na przebicie i nie trzeba ich pompować. To tzw. koła wypełnione specjalnym żelem. Na wygodę jazdy wpływa również wielkość kół. Te mniejsze są zwrotne, ale nie sprawdzą się na nierównym terenie. W najlepszej klasy spacerówkach przeznaczonych do jazdy po zróżnicowanym terenie można spotkać się z dwoma rodzajami kół, które można wymieniać, w zależności od trasy.

Po drugie: Funkcjonalne rozkładanie i składanie

Bardzo duże znaczenie dla każdego rodzica ma rozmiar wózka po złożeniu i łatwość jego składania. Jeśli wózek wyposażony jest w specjalną linkę, to można złożyć go jednym ruchem. Jest to przydatne dla osób, które często podróżują z dziećmi i potrzebują wózka, który nie zajmie wiele miejsca w bagażniku. Mechanizm rozkładania dotyczy również dostosowywania wózka do potrzeb dziecka. Najczęściej mamy do czynienia z 3 stopniowym, gdzie ostatni pozwala na rozłożenie spacerówki na płasko, czyli jej dopasowanie do potrzeb naprawdę małego dziecka. Oczywiście trzeba pamiętać, że taki wózek nie jest dobrym wyborem dla oseska, a kilku miesięcznego dziecka. Chodzi raczej o to. By większe dziecko mogło zdrzemnąć się w bardziej komfortowej pozycji.

Po trzecie: bezpieczeństwo

Każdy wózek dziecięcy spacerowy wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa. Ten element zapobiega wypadnięciu dziecka z wózeczka i jest dostępny nawet w najtańszych wózkach. Różnica pomiędzy poszczególnymi modelami tkwi w hamulcach. Tu mamy, podobnie jak w przypadku wózków głębokich, hamulec nożny w standardzie. Jednak dodatkowo taki wózek może być wyposażony w ręczny hamulec na rączce. Takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku spacerówek dla aktywnych rodziców, którzy lubią przy okazji spaceru urządzać sobie biegi lub marszobiegi. Oczywiście zwiększa bezpieczeństwo wózka.

Po czwarte: tapicerka i dodatkowe akcesoria dołączane do wózka

Jeśli chodzi o tapicerkę to może być ona wysoce odporna na zaplamienia, a do tego łatwo ściągalna, dzięki temu można wyprać ją w pralce. Ważna jest ochrona przeciwsłoneczna UV50+, taka jak w wózkach głębokich. Daszek powinien być składany, ale dość obszerny, aby dziecka nie raziło słońce. Bardzo przydatnym elementem jest dwustronna rączka. Dzięki temu dziecko może jeździć zarówno przodem do rodzica, jak i standardowo. Niektóre dzieci lubią w czasie jazdy patrzeć na rodziców, dlatego musisz zastanowić się czy jest to dla Ciebie ważny element. Wózki mogą mieć również dodatkowe akcesoria, takie jak np. uchwyt na smartfona oraz kosz na zakupy. Modele, które nie posiadają daszka można doposażyć w parasolkę.

Naszym zdaniem nie warto oszczędzać na spacerówce, gdyż jest to wózek, który dziecko będzie wykorzystywać do 4-5 roku życia. Tutaj modele również różnią się między sobą, dlatego warto sprawdzić jakie obciążenie wytrzymuje spacerowy wózek, który chce się zakupić. Niewątpliwie koła żelowe to najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie, ale jeśli pompowanie Ci nie przeszkadza to te koła także sprawdzą się dobrze w każdym warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj