Przyszła mamo, dbaj o siebie podczas ciąży!

Ciąża to wyjątkowy stan u kobiety. Każda przyszła mama musi sobie zdawać sprawę, że teraz musi dbać nie tylko o siebie, ale i o dziecko, które niebawem przyjdzie na świat. Nieważne czy ciąża była planowana, czy też nie – z chwilą, kiedy na teście pojawiają się dwie kreski, trzeba zadbać o swoje zdrowie z podwójną siłą. W jaki sposób to zrobić? I jak duże znaczenie mają witaminy w ciąży?

Zrezygnuj z używek

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, to zachęcamy, byś jak najszybciej rzuciła palenie papierosów oraz picie alkoholu. Wiele matek na początku ma wyrzuty sumienia, że nie wiedziało, że jest w ciąży i pozwoliło sobie na jedną lampkę wina czy też dwie w pierwszych tygodniach. Na szczęście organizm jest tak skonstruowany, że często sam wysyła sygnały i w pierwszych tygodniach odrzuca alkohol – czujemy się po nim gorzej niż zwykle. W takiej sytuacji można się więc zastanowić czy przypadkiem spóźniający się okres to nie wynik stresu, a jednak zapłodnienia?

Najważniejsze by z chwilą, kiedy mamy już pewność, że jesteśmy w ciąży, całkowicie odstawić alkohol, który ma zgubny wpływ na rozwój dziecka, a brak rezygnacji z niego może prowadzić do zespołu alkoholowego. Wiele pań ma szczególne problemy z rzuceniem palenia – jeżeli nałóg jest bardzo silny, skorzystajmy z porady lekarskiej. Dobry specjalista pomoże się nam uporać z problemem. Palenie może bowiem powodować niską masę urodzeniową u dziecka czy nawet przedwczesny poród.

Witaminy w ciąży

Bardzo ważnym aspektem, jeżeli chodzi o dbanie o siebie, są witaminy w ciąży. Część z nich dostarczymy odpowiednią dietą, jednak warto również wspomóc się suplementacją. Na szczęście na rynku mamy dostępnych wiele preparatów, które zawierają w sobie odpowiednie ilości składników, w które musi się zaopatrzyć przyszła mama. Sprawdźmy więc, co powinno znaleźć się w ich składzie.

Przede wszystkim, jeszcze przed zapłodnieniem, panie powinny spożywać kwas foliowy, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko wad rozwojowych u dziecka. Wraz z dwoma kreseczkami na pasku nie zaprzestajemy jego suplementowania – przyda się przez cały okres ciąży. Ponadto ważne jest żelazo – jego niedobór szybko wyjdzie w badaniach krwi, które będą zlecane przez ginekologa. Jest ono niezbędne nie tylko dziecku, ale i mamie – bierze udział w transporcie tlenu.

Kolejnym składnikiem jaki, powinniśmy suplementować, jest magnez – zapobiega on skurczom czy twardnieniu brzucha, co często zdarza się mamom, np. po wysiłku. Nie zapominajmy o jodzie, który bierze udział w pracy tarczycy – jego niedobór może powodować choroby neurologiczne u dziecka. W składzie suplementów znajdziemy także witaminę D odpowiadającą m.in. za układ kostny. Ostatnimi składnikami są kwasy omega-3 w tym np. DHA. Ich niedobór może powodować w przyszłości problemy z koncentracją u dziecka czy uczeniem się nowych rzeczy.

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Ciąża to okres kiedy panie mogą w szczególny sposób zadbać o siebie – wcześniej mogły być jakieś wymówki lub brak czasu, dlatego dodatkowa mobilizacja może wpłynąć tylko pozytywnie. Dbajmy o odpowiednią dietę, higienę oraz witaminy w ciąży – stąd już tylko krok do urodzenia zdrowego malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj