Witaminy naturalne i syntetyczne – które wybrać?

W obecnych czasach, gdzie dostęp do informacji jest bardzo szeroki, próbujemy dowiedzieć się różnych rzeczy na temat poprawy naszego zdrowia, produktów, które jemy, czy preparatów, jakie zażywamy. Chcemy jak najdłużej utrzymać się w dobrej formie, mniej chorować i mieć pewność, że robimy wszystko co najlepsze dla swojego ciała. W tym celu między innymi spożywamy witaminy. Jednak czy wiemy o nich wszystko? Czy znamy choćby tak podstawowe pojęcia jak naturalne witaminy?

Co warto wiedzieć o witaminach?

Gdy myślimy o zdrowym żywieniu i zbilansowanej diecie, to wiemy, że powinniśmy dostarczać organizmowi tłuszczy, białka oraz węglowodanów, a także witamin i mikroelementów.

Dziś skupmy się na witaminach, czyli organicznych związkach chemicznych, dzięki którym nasze narządy pracują sprawniej oraz są w lepszej kondycji. Trzeba tu zaznaczyć, że musimy je dostarczać wraz z pożywieniem lub w postaci stałej, np. tabletek czy kapsułek, bądź w postaci płynnej (np. syropów).

Jak wiemy, witaminy są oznaczone różnymi literami, takimi jak A, B, C, D, E czy K. Większe grupy mają także liczby w swej nazwie. Są rozpuszczalne w wodzie bądź w tłuszczach – dlatego dobrze wiedzieć, jak je spożywać. Ich niedobór może być przyczyną wielu dolegliwości i schorzeń. Taki stan nazywany jest hipowitaminozą. Często jest mylony z awitaminozą – tym pojęciem nazywamy brak jakieś witaminy w naszym organizmie. Ostatnią niebezpieczną sytuacją jest nadmiar – hiperwitaminoza. Dlatego warto dbać o odpowiedni poziom tych elementów w naszym ciele – zawsze można wykonać badania z krwi, aby upewnić się, że wszystko jest w normie.

Naturalne witaminy, a te syntetyczne

Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale witaminy dzielą się na naturalne oraz syntetyczne. Jak sama nazwa wskazuje, naturalne witaminy znajdziemy w tym, co daje nam środowisko wokół – owocach czy warzywach. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie około pięciu ich porcji w postaci surowej czy też wyciskanych soków. Dobrze by były jak najmniej przetworzone (a najlepiej w ogóle). Idealnie, gdyby pochodziły z ekologicznych upraw bądź naszych przydomowych ogródków – dzięki temu nie będą obarczone pestycydami.

Co ciekawe, nasz organizm nie jest w stanie rozróżnić czy podano mu naturalne witaminy czy syntetyczne. Dlatego w sytuacjach gdy nie jesteśmy w stanie jeść zbyt wielu warzyw i owoców (okres zimowy, przejściowe problemy finansowe, choroby) powinniśmy suplementować się preparatami dostępnymi w aptece.

Popularne witaminy i ich wpływ na organizm

Do najpopularniejszych, niezbędnych dla naszego organizmu witamin należą:

  • witamina A – wspomaga wzrok,
  • witamina C – poprawia odporność i chroni serce (dobrze przyjmować jej więcej w okresie jesienno- zimowym),
  • witamina D – ważny składnik mocnych kości i zębów, łagodzi stany zapalne skóry,
  • witamina E – składnik wielu kremów, świetnie oddziałuje na cerę, skórę, wzmacnia naczynia krwionośne,
  • witamina K – bierze udział w procesach krzepnięcia krwi.

Witaminy są ważnym składnikiem, o którego poziom powinniśmy stale dbać. Odpowiednia dieta, dużo ruchu czy przebywanie na świeżym powietrzu na pewno zadziałają na naszą korzyść. A w przypadku niedoborów (które występują częściej, niż nam się wydaje) pamiętajmy o suplementacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj