Badania realizowane przez ginekologów dziecięcych

Pierwszą wizytę u lekarza o specjalizacji ginekologicznej planuje się zwykle wtedy, gdy pojawi się pierwsze krwawienie bądź też wtedy, gdy już osoba dorosła podejmie decyzję o tym, by zacząć współżyć. Tak jest najczęściej, jednak zdarzają się przypadki, kiedy do ginekologa zgłaszają się znacznie młodsze pacjentki, jeśli pojawiają się problemy natury intymnej. Warto wiedzieć, kiedy występujące objawy są na tyle niepokojące, że należy zgłosić się do ginekologa ze swoim dzieckiem.

Jakie dolegliwości warto zbadać u ginekologa niezależnie od wieku?

Jeżeli pojawiają się takie dolegliwości jak upławy, swędzenie czy pieczenie, które występuje w okolicach intymnych, nie należy ich bagatelizować. Dotyczy to zarówno kobiet w dorosłym wieku, jak również dziewczynek, które miały lub nie pierwszą miesiączkę. Różnica polega na tym, że jeśli problem ten dotyczy dziecka, należy umówić się na wizytę do ginekologa dziecięcego, który nie tylko ma odpowiednie podejście, ale również doświadczenie w tym zakresie i bardzo delikatnie przeprowadzi badanie, by było ono dla dziecka jak najmniej niekomfortowe i nieprzyjemne. Może się też zdarzyć, że z pomocy takiego specjalisty trzeba będzie skorzystać już w momencie, gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym, dlatego też warto wiedzieć, jakie sytuacje obligują do wizyty u ginekologa dziecięcego.

Jak długo można chodzić na wizytę do ginekologa dziecięcego ze swoim dzieckiem?

Do ginekologa dziecięcego można udać się zawsze wtedy, gdy dziecko nie ukończyło jeszcze 18 roku życia, czyli nie uzyskało pełnoletności. Wizyta jest wskazana wtedy, gdy:

  • podejrzewamy, że narządy kobiece nie rozwijają się prawidłowo,
  • występują różnorakie infekcje intymne,
  • pojawia się dysfunkcja narządów kobiecych rozrodczych,
  • zauważalne są objawy złej gospodarki hormonalnej.

Jakie sytuacje wymagają konsultacji ginekologicznej przeznaczonej dla dziecka?

Najczęściej o tym, czy trzeba zgłosić się do ginekologa dziecięcego, decyduje pediatra, jeśli zauważy, że u dziecka nieprawidłowo rozwijają się narządy płciowe (problem może pojawić się u noworodkowa, jak i u nieco starszego dziecka) lub gdy pediatra albo matka dostrzeże, że wargi sromowe dziewczynki są zasklepione.

Niepokojące jest również przedwczesne dojrzewanie płciowe dziecka, kiedy dochodzi do powiększenia biustu, pojawienia się owłosienia, czy krwawienia. Należy także udać się z dzieckiem do ginekologa dziecięcego, gdy pojawi się infekcja narządów płciowych lub gdy mają miejsce nieustające bóle brzucha. Jeśli jednak dziecko rozwija się prawidłowo, pierwsza wizyta u ginekologa dziecięcego powinna mieć miejsce wtedy, gdy pojawi się pierwsza miesiączka, czyli mniej więcej w 13. roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj