Witaminy i minerały – skąd je brać?

Często czujemy, że potrzebujemy witamin i minerałów – widzimy, że nasza cera się pogorszyła, włosy są słabsze, być może pojawiają się afty w jamie ustnej. Zazwyczaj są to przejściowe stany, będące wynikiem stresu, zmęczenia lub jesiennego czy wiosennego przesilenia. Winą obarczamy zazwyczaj niedobory pewnych składników. Jak więc je uzupełniać?

Dieta

Dla większości osób to nic odkrywczego – podstawą naszego dobrego samopoczucia oraz wyglądu jest odpowiednio zbilansowana dieta. Najlepiej taka, która zawiera dużo świeżych warzyw i owoców. To właśnie one są kluczem do zdrowia i źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Niestety, kiedy zostają poddane obróbce termicznej czy nawet mechanicznej, to wytracają dużo składników. Niektórzy uwielbiają pić soki – i nic dziwnego – to bardzo prosta forma przyswojenia owoców i warzyw. Szczególnie tych drugich, gdyż zazwyczaj są mniej lubiane (zwykle przez to, że są mniej słodkie). Jednak w tym przypadku lepiej unikać słodzonych soków z półek sklepowych. Warto zrobić świeżo wyciskany sok samemu – najlepiej z wyciskarki wolnoobrotowej (to lepsza opcja niż sokowirówka, która działa w taki sposób, że pozbawia napój wielu cennych składników).

Jeżeli chodzi o dietę, to warto się zainteresować się jakością spożywanego jedzenia – być może dojdziemy do wniosku, że lepiej jest jeść mniej, a zdrowiej. Często jedzenie z supermarketów pozostawia wiele do życzenia – mięso jest nafaszerowane antybiotykami, warzywa pestycydami, a pozostała reszta cukrem. Może niedaleko znajduje się jakiś ekotarg, na który warto się wybrać? Wtedy mamy pewność, że to co jemy, jest najlepszym dla naszego zdrowia.

Woda

Drugim ważnym źródłem witamin i minerałów jest woda – szczególnie ta mineralna, której na szczęście w Polsce mamy pod dostatkiem. Możemy wybierać spośród wielu marek oraz rodzajów. Warto zerknąć na etykietę i sprawdzić co poszczególny napój w sobie zawiera. Mogą się one bowiem znacząco od siebie różnić – jedne mają więcej żelaza, inne magnezu. Stopień zmineralizowania powie nam natomiast ile minerałów zawartych jest w litrze wody – im więcej, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że nasz organizm nie przyswoi wszystkiego, co jest zawarte w butelce, dlatego musimy nawadniać się często i regularnie.

Suplementacja

Witaminy i minerały możemy również dostarczać na drodze suplementacji, na przykład poprzez zażywanie tabletek i syropów. To opcja dobra dla wszystkich, którzy wiedzą, że ich dieta nie jest do końca zbilansowana, lub tych, którzy cierpią na konkretne niedobory (dobrze jest wykonać co jakiś czas badania, aby wiedzieć, co warto dodatkowo dostarczyć do organizmu). To też dobre rozwiązanie dla osób, które chcą po prostu zapobiegać, niż potem borykać się z różnymi przypadłościami. Należy pamiętać, by wybierać sprawdzone firmy oraz zainteresować się źródłem takich specyfików. Producenci powinni także informować o najlepszym sposobie przyswajania tych makro i mikroskładników.

Utrzymywanie swojego zdrowia w dobrej kondycji nie zawsze jest proste. Ciągły pośpiech, powszechne zanieczyszczenia i żywność przeładowana cukrem powodują, że mamy problemy zdrowotne oraz niedobory witamin czy minerałów. Dlatego warto się zastanowić i znaleźć odpowiedni sposób dla siebie, który pozwoli nam je uzupełnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj