Gotowe dania dla dzieci jako zdrowa alternatywa dla domowych posiłków

Właściwe odżywianie dziecka, zwłaszcza w 1. roku życia, jest prawdopodobnie najważniejsze, ze względu na jego wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego, a także ogólny wzrost i stan zdrowia w przyszłości. Dopóki dziecko nie osiągnie wieku około 5-6 miesięcy, mleko matki lub mleko modyfikowane jest wystarczające, by dostarczyć wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Natomiast, po tym czasie, mleko nie jest w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych, a dziecko jest gotowe na wprowadzenie nowych smaków i konsystencji produktów spożywczych. Wówczas pojawia się pytanie, które jedzenie, gotowe czy domowe, jest lepsze dla dziecka?

Dania dla niemowląt – gotowe czy domowe?

W ostatnich latach, pojawiają się głosy sprzeciwu wobec gotowego jedzenia dla niemowląt i dzieci, jednak czy jedzenie w słoiczkach zasługuje na niekorzystną opinię? Przyrządzanie pożywnego domowego posiłku dla Twojego dziecka może wydawać się najlepszym sposobem na zapewnienie mu zdrowego startu w życiu. Rodzice, którzy wolą domowe jedzenie dla niemowląt, wiedzą dokładnie, czym karmią swoje dziecko: mogą samodzielnie wybierać owoce, warzywa i inne produkty spożywcze do przecierów, zamiast polegać na smakach proponowanych przez producentów. Jednak naukowcy odkryli, że często potrawy przyrządzane w domu zawierają znacznie więcej tłuszczu, kalorii i soli niż żywność w słoiczkach dla dzieci sprzedawana w sklepach. Eksperci z uniwersytetów w Aberdeen i Warwick stwierdzili, że chociaż domowe posiłki kosztują nawet połowę mniej od tych w supermarketach, zawierają prawie trzykrotnie więcej tłuszczów nasyconych i trzy razy więcej soli, a ponadto, często są niezbilansowane pod względem zawartości makroskładników pokarmowych.

Zalety gotowych dań w słoiczkach

Gotowe jedzenie dla niemowląt i dzieci ma z pewnością swoje zalety, zwłaszcza sprawdza się w sytuacji, gdy jesteś poza domem, na wyjeździe, spacerze lub w natłoku obowiązków nie mamy czasu na przygotowywanie domowych posiłków. Na rynku znajduje się ogromna gama różnych marek, w tym firm używających do produkcji dań wyłącznie produktów ekologicznych. Należy podkreślić, że w Polsce istnieją bardzo surowe wytyczne dotyczące tego, co wchodzi w skład żywności dla niemowląt i dzieci. Produkty muszą być wysokiej jakości. Ponadto, komercyjne dania nie mogą zwierać sztucznych barwników, konserwantów, ani słodzików. Dobrze też kiedy nie zawierają dodatku cukru (opisanego jako fruktoza, laktoza, maltoza, glukoza lub dekstroza). Kolejną zaletą gotowych dań w słoiczkach jest to, że zostały opracowane pod ścisłą kontrolą dietetyków z uwzględnieniem zaleceń dotyczących żywienia niemowląt i dzieci, są w pełni zbilansowane pod względem podaży makro- i mikroskładników pokarmowych, a także dostosowane do ich potrzeb, wieku i apetytu. Warto tutaj zwrócić uwagę na ofertę marki HiPP, która wśród produktów oferuje gotowe dania przeznaczone dla niemowląt w 1. roku życia, wzbogacone o olej rzepakowy, zawierający wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (w tym kwas alfa-linolenowy ALA) zapewniające prawidłowy rozwój układu nerwowego. W zależności od propozycji, producenci zadbali także, by w każdym daniu znalazły się wyselekcjonowane produkty będące źródłem węglowodanów, białka, witamin i składników mineralnych, pochodzące z ekologicznych upraw BIO. Mniej więcej po 4-5. miesiącu życia dziecka obserwuje się wzrost zapotrzebowania na żelazo, odpowiedzialne m.in. za udział w procesach krwiotwórczych, którego źródłem jest mięso zawarte w gotowych warzywno- mięsnych daniach. Posiłki zalecane po 7. i 9. miesiącu życia zostały również zbilansowane o produkty będące źródłem węglowodanów złożonych, takie jak: ryż, pełnoziarnisty makaron, ziemniaki, kasza kuskus i zawierają, odpowiednio większe cząstki ułatwiające naukę gryzienia. Sięganie po gotowe produkty dla dzieci jest przede wszystkim wygodne, ponieważ są one dostępne w standardowych, odmierzonych ilościach i gotowe do podania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj