Zabawki dla niemowlaka: co kupić, by wspomagać rozwój maluszka?

Zabawki dla kilku czy też kilkunasto-miesięcznego dziecka warto wybierać rozważnie, biorąc pod uwagę zarówno etap rozwoju na którym znajduje się maluch, jak i jego możliwości poznawcze, a te nierozerwalnie powiązane są z wiekiem. Wartościowa zabawka powinna być nie tylko zapychaczem czasowym, któremu dziecko nie poświęci dłuższej uwagi, a ciekawą pomocą służącą do pierwszych prób zrozumienia otaczającego go świata. Kupując prezent dla niemowlaka starajmy się zatem, by dostarczał mu nie tylko rozrywki, ale spełniał edukacyjną rolę-pobudzał i zachęcał do dalszych działań, wspomagał w rozwoju motoryki małej i dużej, rozwijał wyobraźnię i pomagał w pierwszych próbach artykulacyjnych. W poniższym artykule podpowiadamy jakie rodzaje zabawek są najbardziej odpowiednie i stymulujące dla najmłodszych oraz jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze.

Czy niemowlak w ogóle potrzebuje zabawek?

To pytanie najczęściej zadają sobie rodzice, szykujący wyprawkę dla nowego członka rodziny lub ich bliscy, przychodzący w odwiedziny z upominkami. Panuje przekonanie, że nowo narodzonemu dziecku wystarczy tylko kontakt z drugim człowiekiem, obecność mamy i taty, widok ich twarzy, dźwięk ich głosu. To prawda-noworodek przeżywa „czwarty trymestr” i potrzebuje czasu, by zaadaptować się do warunków, zgoła odmiennych do tych, którymi dane mu było cieszyć się 9 miesięcy. Nieoceniona w tym jest rola rodziców-kontakt „skóra do skóry”, kołysanie i tulenie pociechy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by już od pierwszych dni proponować dziecku wspólne przeglądanie kart kontrastowych, które-odpowiednio dobrane-pomogą rozwijać jeszcze słaby wzrok dziecka i widzenie przestrzenne. Maluchowi, który w czwartym lub piątym miesiącu życia powoli zwiększa swoją mobilność, wyciąga rączki, wykazuje coraz większe skupienie uwagi dobrze zaproponować w czasie aktywności pomoce sensoryczne i kreatywne zabawki.

Zabawki sensoryczne, czyli jakie?

Zadaniem zabawek sensorycznych jest oddziaływanie na zmysły dziecka: działać na dotyk, słuch, węch, smak czy wzrok,a nawet równowagę, a tym samym w znacznym stopniu wspomóc rozwój poznawczy i fizyczny naszego malucha. Sprawdź opinie takich zabawek na https://www.dajsiepobawic.pl Większość dostępnych na rynku zabawek sensorycznych jest idealną propozycją od czwartego miesiąca życia dziecka, ale niektóre możemy wykorzystać już w brakującym, „czwartym” trymestrze-fundując brzdącowi masaż sensorycznymi piłeczkami. Zestaw sensorycznych piłek to jedna z najpopularniejszych propozycji w kategorii zabawek związanych z integracją sensoryczną. Dlaczego najczęściej rodzice kupują je jako pierwsze akcesoria dla malucha? Ze względu na różnorodność faktur i materiałów z których są wykonane. Możemy kupić piłeczki lekko chropowate, z wypustkami, materiałowe, wyposażone w dzwonki lub lusterka. Inną ciekawą propozycją dla najmłodszych maluszków są metkowce-kawałki materiału, obszyte kolorowymi metkami, o różnej fakturze i w ciekawej dla maluszka kolorystyce. Starsza pociecha z pewnością zainteresuje się za to kostka sensoryczną, czy sensorycznymi puzzlami. Dobrym wyborem są także maskotki aktywizujące zmysły, książeczki czy maty sensoryczne. Wszystkie te propozycje łączy jedno: swoim wyglądem, kształtem i budową mają pomóc odkrywać dziecku świat i siebie samego. Poza próbowaniem i dotykiem, nieocenioną rolą jest oddziaływanie na motorykę małą i sprawność manualną malucha-dobrze, kiedy przekłada piłeczkę z rączki do rączki, ściska ją paluszkami, czy próbuje chwycić. Kolory zabawek sensorycznych ułatwiają z kolei percepcję wzrokową, przyciągają uwagę, pomagając w koncentracji i budowaniu pamięci dziecka. Na późniejszym etapie rozwoju, kiedy maluch zaczyna być bardziej mobilny, zabawki sensoryczne są motywacją do pokonywania dla nich coraz to większych odległości.

Kreatywne zabawki dla niemowląt, czyli pobudzamy wyobraźnię maluszka

Nauka, odkrywanie świata i rozwój wyobraźni poprzez zabawę-tak można by zdefiniować zabawki kreatywne. Ten rodzaj zabawek, pozwalający na rozwój procesów myślowych, związanych z kojarzeniem faktów i ciągiem przyczynowo-skutkowym jest dobrą propozycją już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Dlaczego? Maluszek pragnie zrozumieć mechanizmy działania otaczających go przedmiotów i odkrywać świat. Po ukończeniu 4 miesięcy brzdąc wie, że potrząsanie grzechotką wywoła w niej proces, którego skutkiem będzie wydobycie się dźwięku. I jest to dla niego fascynujące odkrycie, będące wstępem do coraz to większej eksploracji otoczenia. By odpowiednio stymulować malucha dobrze wyposażyć jego pokoik w zabawki rozwijające kreatywne myślenie. Na początku w tej roli dobrze sprawdzą się grzechotki lub grające misie, ale i mata edukacyjna z pałąkami wypełnionymi interaktywnymi dodatkami. Kiedy maluch opanuje samodzielne siedzenie, raczkowanie, a później podejmie pierwsze próby pionizacji sięgnijmy po stolik edukacyjny, sortery, dzięki którym dziecko opanuje kształty, tablice manipulacyjne, zabawki muzyczne i pierwsze klocki, z których powstaną nieśmiałe konstrukcje.

Jakimi kryteriami kierować się przy kupnie zabawek dla dzieci?

Zabawka dla malucha musi być przede wszystkim bezpieczna. Co to oznacza? Przede wszystkim, że zakupiony przez nas gadżet jest dopasowany do możliwości wiekowych naszego dziecka. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabawek dedykowanych niemowlakom. Nie wybierajmy zestawów, w których są malutkie części, które niosą ryzyko połknięcia przez malucha. Nie sprawdzą się także ostre krawędzie, ani zabawki, którymi dziecko nie jest w stanie swobodnie operować. Zabawka musi być trwała i stabilna, wykonana z bezpiecznych dla środowiska materiałów, bez toksycznych i szkodliwych substancji. W przypadku najmłodszych maluchów dobrze, kiedy kupiony przedmiot można wyparzyć, czy nawet wyprać, stąd istotne jest zwrócenie uwagi na widoczne na opakowaniu piktogramy. Zwracajmy również uwagę na funkcje i głośność zabawek, by nie doprowadzić do przestymulowania niemowlaka. Zabawka, która jednocześnie gra, kolorowo świeci, mówi i jeździ dostarczy dziecku zbyt wielu bodźców, czego efektem będzie jej odrzucenie, a nawet nerwowość i rozdrażnienie maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj