W co się bawić z dziećmi w domu?

Dziś trochę więcej czasu spędzamy w domu, a co za tym idzie – więcej godzin poświęcamy naszym pociechom. A przecież dzieci mają w sobie sporo energii, którą trzeba jakoś spożytkować. Prezentujemy więc ciekawe zabawy i gry edukacyjne dla dzieci, dzięki którym domowy czas wolny stanie się jeszcze przyjemniejszy niż do tej pory!

Bazy, domy, królestwa – czyli przestrzenny świat wyobraźni

Zabawy dla dzieci powinny przede wszystkim rozwijać wyobraźnię. Twórczy potencjał i wiara w siebie to cechy, które znacząco odróżniają maluchów od dorosłych i warto to wykorzystywać.

Zbuduj z nimi bazę z klocków, utwórz efektowny „pałac” z krzeseł, koców i poduszek. Takie niepozorne budowle, składające się z elementów codzienności, to dla dziecka szansa na odkrycie swoich możliwości i rozwinięcie umysłu.

W takim środowisku twoja pociecha będzie wcielać się w wykreowane przez siebie postaci lub odtwarzać sceny z filmów przygodowych i bajek.

To fantastyczny pomysł na spędzanie wspólnego czasu z rodzicami i rodzeństwem. Gratka dla całej rodzinki!

Gry edukacyjne dla dzieci – karcianki i puzzle

Fantastycznym sposobem na organizowanie radosnego czasu są także wszelkiego rodzaju zabawy dla dzieci oparte na myśleniu logicznym i zdrowej rywalizacji.

Przykład? Znana i lubiana przez całe pokolenia gra karciana „Piotruś”. Przeznaczona jest dla od 2 do 5 graczy. Talia do gry zawiera 25 kart: 12 par z obrazkami tego samego rodzaju w każdej parze oraz „Piotrusia”, czyli kartę bez pary. Ta gra ma wyrobić w dziecku spostrzegawczość oraz rozwijać pożądane zachowania społeczne, takie jak współpraca i komunikacja.

Inną zabawą karcianą jest na przykład „Memory”, w której chodzi o zapamiętywanie obrazków lub wyrazów. Takie gry edukacyjne dla dzieci fantastycznie wpływają na pamięć krótkotrwałą, której rozwój jest bardzo ważny w okresie dziecięcym.

Warto także wspomnieć o puzzlach. Te przeznaczone dla najmłodszych dzieci mają na przykład 25-50 elementów, a im starsza jest pociecha, tym bardziej można zwiększać liczbę puzzli, dochodząc nawet do… 500. Ciekawą metodą na zachęcenie dziecka do układania puzzli będzie tworzenie konkursów z nagrodami, np. za każde ułożone w danym tygodniu pudełko 100 puzzli itd.

Maluch na pewno będzie czuł się zmotywowany do stopniowego zwiększania swoich możliwości, zwłaszcza że ułożony z puzzli obrazek można powiesić na ścianie i w ten sposób podziwiać swoje dzieło jeszcze przez wiele tygodni.

Zabawy dla dzieci zachęcające do aktywności fizycznej

Ważne jest również to, by w okresie izolacji dzieci miały możliwość aktywnego spędzania czasu. Warto więc zachęcać je do ćwiczeń fizycznych dostosowanych do ich wieku i możliwości.

Można na przykład organizować „zawody olimpijskie” w domowym zaciszu, tworząc w salonie przestrzeń do wykonywania prostych, ale angażujących ćwiczeń. Jeśli natomiast masz do dyspozycji ogród lub taras, to świetnym sposobem będzie ganianie za bańkami mydlanymi lub po prostu gra w piłkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj