Słodkie wypieki – czyli dla każdego coś dobrego

Każdy z nas ma czasami ochotę na coś słodkiego. Wówczas chętnie sięgamy m.in. po słodkie wypieki, które idealnie pasują zarówno do porannej kawy, jak i popołudniowej herbaty. Dzieci chętnie zabierają je do szkoły jako drugie śniadanie. Co sprawia, że cieszą się one tak dużą popularnością?

Dlaczego lubimy słodkie wypieki?

Wypieki słodkie nie bez powodu mają tylu zwolenników. Doskonale sprawdzają się w roli szybkiej przekąski – nie sposób nie docenić ich smakowych walorów. Są łatwo dostępne, nie kosztują dużo, a różnorodność w ich zakresie jest na tyle duża, że każdy z pewnością znajdzie to, co mu najbardziej odpowiada. Przy tej okazji warto wspomnieć, że zamiłowanie do słodkiego smaku nie jest dziełem przypadku. Jak się okazuje, jest to cecha wrodzona, która nierozerwalnie wiąże się z naturalnym mechanizmem przetrwania. Naukowcy dowiedli, że ludzki mózg dostaje zastrzyk dopaminy w momencie, gdy język poczuje słodki smak. Dopamina nazywana jest hormonem szczęścia – nic więc dziwnego, że po zjedzeniu słodkiej drożdżówki czy muffinki czujemy się dobrze i jesteśmy zadowoleni.

Francuskie rogaliki – w czym tkwi ich fenomen?

Spośród słodkich wypieków wiele osób najczęściej wybiera wypieki francuskie. Są to przede wszystkim croissanty, które robi się z ciasta francuskiego. W wersji tradycyjnej rogale francuskie nie mają nadzienia, ale doczekały się licznych wariantów, np. z owocami, dżemami, budyniem czy słodkimi kremami. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, wynalezienie croissantów jest zasługą Austriaków. Podobno swój udział w tym miał Polak – Jerzy Franciszek Kulczycki, dyplomata i żołnierz Jana Sobieskiego, a także założyciel jednej z pierwszych kawiarni w Wiedniu. Swoją popularność francuskie rogaliki zawdzięczają kruchości i delikatnemu smakowi. W ramach ciekawostki wypada nadmienić, że croissanty można jeść nie tylko na słodko – wybornie smakują też m.in. z rukolą i wędzonym łososiem, z awokado i jajkiem czy z szynką parmeńską.

Babeczki i muffiny – czym się różnią?

Mówiąc o słodkich wypiekach, nie da się nie wspomnieć o babeczkach i muffinkach. Nierzadko są one ze sobą utożsamiane, a ich nazwy stosuje się zamiennie – niesłusznie, ponieważ w rzeczywistości nie są one tym samym. Muffin jest ciastkiem charakteryzującym się kształtem wysokiej babeczki. Przeważnie piecze się je z mąki pszennej, a zamiast masła dodaje się do nich olej. Najczęściej dodawane są do nich rodzynki, czekolada bakalie, świeże owoce oraz orzechy, chociaż spotyka się je także w wytrawnej wersji. Z kolei babeczki powstają na bazie tradycyjnego ciasta babkowego, a więc z masła, które uciera się z cukrem i jajkami, a następnie dodaje do mąki pszennej. Babeczki ozdabiane są kremami, masą kajmakową lub lukrem. Jeśli chodzi o wygląd, to prezentują się bardziej atrakcyjnie niż muffiny, co oczywiście wcale nie umniejsza tym drugim. Eksperci z działu cukierniczego Carrefoura przypominają, że do wypieku zarówno babeczek, jak i muffinek, używa się proszku do pieczenia. Niektórzy dodają do ciasta śmietanę, jogurt naturalny albo mleko.

Drożdżówki – jedna z ulubionych przekąsek Polaków

Do grona słodkich wypieków uwielbianych przez Polaków zaliczają się również drożdżówki. Z makiem, dżemem, budyniem, kremem czekoladowym, serem, z owocami, lukrowane lub posypane kruszonką – opcji do wyboru jest naprawdę mnóstwo. Drożdżówka jest wyrobem piekarniczym z ciasta drożdżowego o okrągłym kształcie. Często określa się ją mianem słodkiej bułki – w szczególności na Podlasiu. Z kolei mieszkańcy Pomorza nazywają drożdżówki sznekami. Drożdżówka to sprawdzony sposób na szybkie zaspokojenie apetytu. Kupić ją można w praktycznie każdym sklepie spożywczym, włącznie z marketami, a także w cukierniach i piekarniach.

Pączki – nie tylko na Tłusty Czwartek

Kolejnymi wyrobami cukierniczym z ciasta drożdżowego, za którymi Polacy wręcz przepadają, są pączki. Kojarzą się one przeważnie z Tłustym Czwartkiem, ale oczywiście nie jest to jedyna okazja do ich spożywania. Standardowo nadziewa się je konfiturą lub marmoladą, ale też likierem, budyniem, czekoladą czy twarogiem. Pączki lukruje się lub oprósza cukrem pudrem, jak również polewa czekoladą albo posypuje kandyzowaną skórką pomarańczową. Pączki pochodzą ze starożytnego Rzymu, aczkolwiek w tamtych czasach jadano je słono. Te w wersji słodkiej dotarły do nas najprawdopodobniej z krajów arabskich. W Polsce pączki występują w rozmaitych odmianach – w zależności od regionu. Przykładowo na Śląsku znane są jako kreple. Pączki nie należą do niskokalorycznych przekąsek, ale od czasu do czasu można sobie na nie pozwolić – grunt to zachować umiar.

Przy zakupie słodkich wypieków należy się kierować przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Jak wiadomo, każdy lubi coś innego. Warto ponadto zwracać uwagę na skład tego typu wyrobów – najlepsze są te, które nie zawierają konserwantów i tłuszczów trans, dlatego zawsze najlepiej poprosić sprzedawcę o podanie informacji na temat składu. Zaopatrywanie się w słodkie wypieki u sprawdzonych sprzedawców to najrozsądniejsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj