Nauka matematyki na wesoło – czy to możliwe? Jasne, że tak! Poznaj nasze sposoby

Bądźmy szczerzy, mało kto z nas dorosłych ma pozytywne skojarzenia z matematyką. Raczej nie był to ulubiony przedmiot, ale jednak nie można o tym odpowiadać swoim dzieciom, nawet jeżeli rzeczywiście było się słabym i widocznie ten brak miłości mają zwyczajnie po nas. Jednak zdecydowanie lepiej zachęcać dzieci do nauki matematyki i co ciekawe można to robić na wesoło. Jeżeli nie wiecie jak, to koniecznie poznajcie nasze sposoby.

Wspólne gotowanie i pieczenie

Oczywiście taka forma nauki sprawdza się raczej w przypadku młodszych dzieci, tak do klasy 5, gdyż nie wszystkie zagadnienia można przerobić używając do tego gotowania czy pieczenia. Bądźmy szczerzy, najwięcej uczniów ma problem z królową nauk, gdy kończy 10 lat, choć podręcznik matematyka klasa 4 szkoła podstawowa jest naprawdę merytoryczny i w odpowiedni i łatwy sposób przedstawia dane zagadnienie, to jednak trzeba liczyć się z tym, że dzieci jeszcze do niedawna uczestniczyły w edukacji wczesnoszkolnej, dlatego niektórym trudno się zaaklimatyzować. Dlatego też, jeżeli zauważycie pierwsze zaległości swoich dzieci, jak najszybciej trzeba wdrożyć nadrabianie zaległości. Zarówno przy nauce dodawania, jak i mnożenia czy nawet ułamków można wykorzystać produkty spożywcze i na ich przykładzie można tłumaczyć dane zagadnienia. Przy nauce jednostek miar warto wykorzystać produkty sypkie, z kolej utrwalając liczenie można prosić dziecko o konkretną liczbę np. fasolki szparagowej zielonej, następnie zapytać, ile sztuk będziemy mieć, dodając 15 sztuk białej. Następnie możecie poprosić o odjęcie 10 i zapytać ile zostało. Takie triki warto zastosować podczas pieczenia. Z takiej nauki oboje będziecie mieć profity, dziecko będzie lepiej się uczyć matematyki, z kolei Wy zyskacie pomocnika w kuchni.

Edukacyjne gry planszowe

Matematyki można uczyć się także grając w gry planszowe. Wystarczy tylko wybrać te edukacyjne. Ciekawym wyborem jest gra pt. „Młody matematyk”. Jej zasady są bardzo proste. Otóż na 12-tu planszach umieszczone są aż 192 zadania z różnych działów matematycznych. Gdy już zdecyduje się o wyniku danego zadania, należy skojarzyć ze sobą dwa punkty dotykając ich jednocześnie dwoma długopisami. Przy prawidłowej odpowiedzi zapali się lampka. W tym przypadku możecie także organizować zawody, dzieląc członków rodziny na dwie drużyny. Swoją drogą również samodzielnie możecie przygotować grę. Wystarczy tylko na dużych kartkach umieścić zadania i punkty, jakie się otrzymuje za poprawną odpowiedź. Następnie używając kostki każdy z uczestników przemieszcza się i jeżeli odpowie dobrze na pytanie otrzymuje daną ilość punktów i przemieszcza się dalej, z kolei przy złej odpowiedzi cofa się. Kto pierwszy dotrze do mety, otrzymuje jakąś małą nagrodę, z kolei jeżeli dzieci jest więcej, mogą otrzymać nagrodę pocieszenia, dzięki temu nikomu nie będzie przykro.

Wierszyki matematyczne

Warto także uczyć dziecko wierszyków matematycznych, dzięki temu łatwiej będzie mu zapamiętać zasady matematyczne, ale również czytając śmieszne matematyczne wierszyki możecie je uczyć. Przykładem może być np.: „Spadła gruszka do fartuszka, a za gruszką dwa jabłuszka, a śliweczka spaść nie chciała, bo śliweczka nie dojrzała!” Zadaniem dziecka może być policzenie ile owoców znajduje się w fartuszku.

Wspieranie, a nie krytykowanie

Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego też może się okazać, że akurat Wasze ma problem z nauką matematyki. Wtedy też absolutnie nie powinniście go krytykować, lecz wspierać i chwalić nawet drobne sukcesy. Bardzo ważne jest także, abyście starali się uczyć je w domu i nadrabiać zaległości. Tutaj zachęcamy do skorzystania z naszych rad i pomysłów na naukę na wesoło. Ponadto pamiętajcie, że płacenie za oceny nie jest dobrym pomysłem i tego absolutnie robić nie można.

Na samym końcu przypominamy, że dziecko podczas nauki nie może mieć żadnych rozpraszaczy, a więc powinno uczyć się w pokoju, gdzie nie słychać np. włączonego telewizora. Ponadto warto pamiętać, że odpowiednia i zbilansowana dieta znacząco może poprawić jego koncentrację. Koniecznie nie pozwalajcie Waszym pociechom jeść posiłków typu fast food.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj