Ile kosztuje utrzymanie dziecka? Liczymy!

ile-kosztuje-utrzymanie-dziecka

Osoby, które planują powiększenie rodziny zdają sobie sprawę, że czeka je przede wszystkim ogrom radości, ale i spore koszty. Mimo tego, że dla noworodka trzeba kupić naprawdę mnóstwo rzeczy, to wraz z rosnącym wiekiem dziecka trzeba wydawać jednak coraz więcej. Sprawdzamy, ile kosztuje utrzymanie dziecka.

Sprawdziliśmy, że na wyprawkę dla noworodka trzeba wydać od 450 zł do nawet 4 600 zł – w zależności od tego, jakich marek i na jakiej jakości rzeczy się zdecydujesz. Wpływ na koszt wyprawki ma również fakt, czy postawisz na absolutnie niezbędne artykuły, czy może zafundujesz sobie gadżety, które ułatwią opiekę nad dzieckiem.

A jaki kapitał trzeba przygotować na dalsze lata życia potomka?

Ile kosztuje utrzymanie rocznego dziecka? Lista wydatków

Mówi się, że małe dzieci to mały kłopot, a duże dzieci to duży kłopot. Podobna zależność widnieje w wydatkach na utrzymanie dziecka. Ile kosztuje wszystko to, w co trzeba wyposażyć roczniaka? Na szczęście nie będzie to wydatek jednorazowy, a koszty rozłożone w czasie łatwiej unieść.

Sporą część domowego budżetu pochłaniają pieluchy, z których roczne dzieci w większości korzystają. Miesięczny zapas pampersów kosztuje około 150 zł. Niezbędnym wydatkiem jest również jedzenie. W tym wieku maluchy mają już rozszerzaną dietę, więc za mleko, owoce, warzywa czy mięso trzeba zapłacić mniej więcej 100 zł co miesiąc. Jeżeli dziecko jest karmione gotowymi słoiczkami, to łączne wydatki mogą wzrosnąć do 200 zł.

Roczniak potrzebuje również ubranek. W takim wieku maluch naprawdę szybko rośnie, więc właściwie co miesiąc trzeba kupować coś nowego. W zależności od rodzaju i jakości potrzebnych rzeczy trzeba na to wydać od 50 do 150 zł.

Ważny wydatek to również żłobek albo niania, jeżeli rodzice decydują się wrócić do pracy. Na miesięczną wypłatę niani trzeba przeznaczyć 1 500 – 2 500 zł, a na publiczny żłobek 500 – 800 zł.

Oprócz tego w miesięcznym budżecie na utrzymanie roczniaka trzeba uwzględnić 100 – 200 zł na zabawki, książeczki, wizyty lekarskie czy leki.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka, który ukończyło 12 miesięcy? Trzeba przygotować od 300 zł do nawet ponad 3 000 zł.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka w wieku szkolnym?

Miesięczne wydatki rosną, gdy dziecko chodzi już do szkoły. Co prawda, sama nauka czy podręczniki nie są płatne dla uczniów publicznych podstawówek, ale trzeba kupić szereg przyborów szkolnych, plecak, buty zmienne czy strój na WF.

Największe wydatki poniesiesz we wrześniu każdego roku, kiedy trzeba skompletować szkolną wyprawkę. Według danych Deloitte przeciętna rodzina wydawała na to w 2021 roku aż 1 388 zł na dziecko. Suma ta dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy sami muszą sfinansować zakup podręczników. Wyprawka dla dzieci młodszych będzie więc kosztowała ok. 400 – 500 zł mniej.

Na to, ile kosztuje utrzymanie dziecka w wieku szkolnym, wpływają również pozycje, które trzeba kupić niezależnie od szkolnych wydatków. Jest to oczywiście jedzenie. Zazwyczaj rodzice robią zakupy spożywcze dla całej rodziny, a potomek je to, co inni. Według Głównego Urzędu Statystycznego w zeszłym roku miesięczne wydatki na jedzenie na osobę wyniosły 323 zł. Ze względu jednak na rosnące ceny pożywienia, w tym roku jest to na pewno kilkadziesiąt złotych więcej. Zazwyczaj nie liczymy w kosztach utrzymania dziecka jego mieszkania, bo ponoszone wydatki są łączne dla całej rodziny. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że w domowych rachunkach są również te media, które zużywa syn czy córka.

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje również ubrań. W zależności od preferowanej marki ubrań i pory roku trzeba przygotować 100 – 150 zł miesięcznie.

Jeżeli chcesz być w kontakcie z potomkiem, to co miesiąc musisz także płacić jego abonament za telefon, który wynosi zazwyczaj od 30 do 70 zł.

Dodatkowo trzeba doliczyć pewien budżet na kieszonkowe dla potomka i szereg nieregularnych wydatków, takich jak: korepetycje, wycieczki szkolne, bilety komunikacji miejskiej, meble do pokoju, przybory szkolne czy leczenie w trakcie choroby. Można więc przyjąć, że to wydatek rzędu średnio 200 zł miesięcznie.

Na dziecko w wieku szkolnym trzeba więc miesięcznie wydawać około 600 – 800 zł. Wyjątkiem jest przełom sierpnia i września, gdzie trzeba doliczyć koszty wyprawki. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie rodzice mogą skorzystać z rządowego wsparcia w postaci 300 zł.

Ile wynosi miesięczny koszt utrzymania dziecka?

Rodzice często zastanawiają się, ile kosztuje utrzymanie dziecka do 18. roku życia? Według badania przeprowadzonego przez Centrum Adama Smitha z 2021 roku ten cel pochłania aż 254 tys. zł łącznie. Oczywiście im więcej potomków w rodzinie, tym koszt na głowę niższy.

Ile kosztuje miesięcznie utrzymanie dziecka według tych danych? Jest to około 1 175 zł. Warto jednak mieć świadomość, że jest to wartość uśredniona. Zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami malucha, a później nastolatka.

Na czym można zaoszczędzić? Podpowiadamy!

Potrzeby, a także związane z nimi wydatki w dużym stopniu zmieniają się podczas życia dziecka. Jest jednak kilka uniwersalnych wskazówek, które można zastosować, aby obniżyć koszty utrzymania potomka, ale jednocześnie, żeby niczego mu nie brakowało.

  1. Przekonaj się do rzeczy używanych. Niezależnie, czy musisz kupić kombinezon na zimę dla malucha, biurko dla ucznia czy rower dla nastolatka, zapoznaj się z ofertą rzeczy używanych. Na specjalnych portalach albo na aukcjach internetowych można dorwać wspaniałe skarby za ułamek ich ceny pierwotnej, a przy okazji pamiętaj, że to naprawdę ekologiczne rozwiązanie.
  2. Sprzedawaj artykuły, z których dziecko już wyrosło. Za małe ubranka, kochane niegdyś zabawki czy gadżety pewnie zabierają Ci sporo miejsca w domu. Warto wykorzystać długie zimowe wieczory na to, aby przejrzeć rzeczy i wystawić je na sprzedaż. Dzięki temu może wpaść Ci nawet kilkaset złotych miesięcznie dodatkowego dochodu.
  3. Poluj na promocje. Szczególnie w przypadku zakupów spożywczych warto być za pan brat z gazetkami promocyjnymi. Możesz zainstalować aplikację w telefonie, która będzie zbierała oferty z różnych sklepów, a Ty łatwo znajdziesz to, co akurat potrzebujesz kupić. W niższej cenie warto też kupować więcej sztuk danych artykułów. Pamiętaj jednak, aby zaopatrzyć się w tylko tyle, ile będziecie w stanie zjeść. Wyrzucenie jedzenie to spore marnotrawstwo pieniędzy.
  4. Nie przepłacaj za markę. Kiedy masz małe dziecko, to dla niego naprawdę nie jest ważne, w jakie śpioszki jest ubrane. Ważne, aby było mu ciepło, a materiał nie podrażniał skóry. Dlatego nie opłaca się kupować maluchom markowych ubrań.
  5. Ucz dziecko oszczędności. Już nawet kilkulatkowi możesz wytłumaczyć, skąd się biorą pieniądze i jak można je oszczędzać. Na początek zachęć do odkładania drobnych do skarbonki, gaszenia światła w pomieszczeniach, w których nie przebywacie albo zakręcania wody podczas mycia zębów. Dzięki wprowadzeniu takich nawyków Twój domowy budżet zostanie odciążony.
  6. Stwórz listę prezentów. Pewnie bliscy często pytają Cię, co kupić dziecku na ważną okazję. W przypadku malucha możesz zasugerować to, co na pewno Ci się przyda, a starszak na pewno wie, co mu się marzy. Dzięki temu unikniesz nietrafionych podarunków i sam nie będziesz musiał spełniać wszystkich dziecięcych pragnień.
  7. Postaw na gotowanie w domu. Zarówno przygotowywanie musów dla malucha, jak i później normalnych posiłków dla starszego dziecka o wiele bardziej się opłaca niż kupowanie gotowych słoiczków czy dań w barach i restauracjach.
  8. Wspieraj przedsiębiorczość dziecka. Jeżeli Twój nastolatek zapyta Cię o zgodę, czy może odpłatnie wyprowadzić psa sąsiadów, skosić trawnik czy udzielić korepetycji młodszemu koledze, to nie wahaj się i koniecznie daj zielone światło. Jeżeli tylko takie obowiązki nie sprawią, że dziecko będzie zawalać szkołę, to warto wspierać dodatkowe inicjatywy. Dzięki temu przedsiębiorczy nastolatek sam będzie mógł kupić sobie nowe słuchawki, buty czy cokolwiek innego i nie będzie musiał prosić o to rodziców.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki na sfinansowanie potrzeb swojego dziecka? Sprawdź ofertę pożyczki online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj